تبلیغات
عمومی pcc2010 - امام علی (ع) و مسابقه اسب دوانی

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

ابر برچسبها

جستجوآمار وبلاگAdmin Logo


امام علی (ع) و مسابقه اسب دوانی
نویسنده :$$رامین$$  -- شنبه 17 مهر 1389-05:26 ق.ظ


دین اسلام به ورزش اسب ‏دوانى خیلى اهمیت داده است. از این رو، روایت‏هاى فراوانى درباره اهمیت آن از پیشوایان معصوم علیهم‏السلام به ما رسیده است. یكى از این روایت‏هاى جالب، حدیثى است كه در آن، امام على علیه‏السلام آداب برگزارى مسابقه اسب‏دوانى را توضیح مى‏دهد كه به نقل آن مى‏پردازیم.
امام على علیه‏السلام به مسئول برگزارى مسابقه اسب‏دوانى فرمود:

هرگاه به نقطه آغاز مسابقه رسیدى، اسب‏ها را به صف كن و فریاد برآور: آیا كسى هست كه اسب خود را لجام نزده باشد یا كودكى به همراه داشته باشد یا اسب خود را زین نكرده باشد؟ (این پرسش‏ها براى اطمینان از آمادگى مسابقه دهندگان بود.) اگر كسى پاسخ نداد، سه‏بار تكبیر بگو و با تكبیر سوم، فرمان حركت بده، خداوند هر كه را خواهد، پیروز مى‏گرداند.
امام على علیه‏السلام خود، در نقطه پایان مسابقه مى‏نشست و خطّى مى‏كشید و دو مرد را رو در رو در دو طرف خط مى‏نشاند؛ به گونه‏اى كه خط، رو به روى انگشت شصت پاى آنان باشد و اسب‏ها از میان دو نفر عبور كنند. سپس به آن دو مرد مى‏فرمود:

اگر یكى از اسب‏ها یا دو گوش یا یك گوش یا افسار آنها از خط گذشت، سواركار آن را برنده بدانید و جایزه را به وى بدهید. اگر تردید داشتید، هر دو را برنده بدانید و جایزه را تقسیم كنید. اگر دو اسب با هم به خط رسیدند، كوچك‏تر بودن اسب را ملاك پیروزى قرار دهید. بدانید كه در اسلام، جَلَب (آزار دادن اسب و فریاد زدن بر سر آن براى افزودن بر سرعت او) و جَنَب (اسب یدك به همراه داشتن كه در نیمه راه مسابقه از آن استفاده كنند) و شِغار (كمك كردن به یكى از مسابقه دهندگان) منع شده استمنبع:
http://tamalakoot.mihanblog.com