تبلیغات
عمومی pcc2010 - سرطانی خطرناک برای زنان با نام کولون

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

ابر برچسبها

جستجوآمار وبلاگAdmin Logo


سرطانی خطرناک برای زنان با نام کولون
نویسنده :$$رامین$$  -- چهارشنبه 17 آذر 1389-02:07 ب.ظ

سرطانی خطرناک برای زنان با نام کولون

سرطانی خطرناک برای زنان با نام کولون

سرطان كولون (روده بزرگ)

آزمایشى كه مى‏تواند حیات‏بخش باشد
كولونو سكوپى چیست؟ (1)

در كشورهائى مانند آمریكا كه آمار دقیق براى بیماریها دارند،طبق آمار، سرطان كولون از نظر مرگ و میر دومین سرطان است. بااین وسعت‏شیوع، متاسفانه عده زیادى از مردم از معاینه‏هائى كه‏براى تشخیص این سرطان لازم است، سر باز مى‏زنند. علت این امرترس از معاینه‏اى است كه با دستگاه از راه مخرج انجام مى‏گیرد وآنگهى عامه مردم از سرطان كولون و معاینه آن با دستگاه آگاهى‏ندارند و اساسا نمى‏خواهند هم داشته باشند. در صورتى كه این‏سرطان در مراحل نخستین قابل درمان و گرنه كشنده است. درمقایسه با دیگر سرطانها، این بیمارى در اوایل به راحتى قابل‏تشخیص و در نتیجه درمان‏پذیر است. و پژوهشهاى تازه نشان مى‏دهندكه با انجام كارهاى ساده مى‏توان میزان خطر را به نصف كاهش‏داد.

كولون در كتوم بخش انتهائى دستگاه گوارش است. كولون در حدود150 تا 180 سانتى‏متر طول دارد و درازاى ركتوم تقریبا 20سانتى‏متر است. از آنجائى كه این دو عضو ارتباط نزدیك به هم‏دارند، بنابراین سرطان آنها را در یك گروه قرار مى‏دهند.
سرطان كولون چگونه براى خود جاى پا باز مى‏كند؟

پزشكان براین باورند كه سرطانهاى كولون و ركتوم به‏طور عموم عملااز نوعى رشد سلولى كه به نام «پولیپ‏هاى آدنوماتوز» (2) نامیده‏مى‏شوند، سرچشمه مى‏گیرند. این پولیپ‏ها از یاخته‏هاى پوشش مخاطى‏كولون و ركتوم رشد مى‏كنند.

در حدود 25% افراد 50 ساله داراى این پولیپ‏ها هستند و باافزایش سن، شیوع آنها نیز بیشتر مى‏شود. تاكنون كسى به درستى‏نمى‏داند چرا این پولیپ‏هاى روده به وجود مى‏آیند و چرا زیادمى‏شوند؟ و بازهم كسى نمى‏داند چرا برخى از این پولیپ‏ها به‏سرطان تبدیل مى‏گردند. امروز فرضیه برتر این است كه استعداد«ژنتیك‏» (ارثى) تواءم با طرز زندگى ناسالم مانند خوردن‏افراطى گوشت فرمز و ورزش نكردن، در به وجود آمدن این بیمارى‏مؤثر است.

خوشبختانه تعداد كمى از این پولیپ‏ها تبدیل به سرطان مى‏شوند واز هزار مورد در سال، فقط حدود 2 تا3 تا از آنها سرطانى‏مى‏گردند. به هیچ‏وجه نمى‏توان پیش‏بینى كرد كه كدام‏یك از این‏پولیپ‏ها سرطانى خواهند شد. اما راههائى هست كه بدان وسیله‏مى‏توان آنها را پیش از این كه سرطانى شوند، شناخت. تبدیل شدن‏یك پولیپ بى‏ضرر به سرطان كولون و ركتوم ده سال طول مى‏كشد. امانشانه‏هائى وجود دارند كه زنگ خطر را به صدا در مى‏آورند. هم‏پولیپ‏هاى پیش سرطانى و هم خود سرطان كولون و ركتوم داراى‏نشانه‏هاى مشابه هستند مانند خونریزى مقعدى.

اما برخى از نشانه‏ها ویژه سرطان است مانند تغییر در وضع اجابت‏مزاج، اسهال و یبوست متناوب به‏طور تكرارى، ناراحتى مداوم‏شكمى، كم شدن وزن بدن و كم‏خونى. اما غالبا پولیپ‏ها، حتى اگرآماده براى سرطانى شدن هم باشند، بدون علامت هستند. پس تنهاراهى كه مى‏تواند تغیر وضع مرگ‏آور او را متوقف كند، آزمایش ومعاینه منظم است. این نكته را هم یادآورى كنم كه امروزه این‏آزمایشها و معاینات كه ذكر خواهیم كرد، بى‏درد هستند گرچه‏سابقا كمى دردناك بودند.
چه كسانى باید مورد معاینه و آزمایش قرار گیرند؟

همه در سن 50 سالگى باید براى سرطان كولون مورد معاینه قرارگیرند. 90درصد موارد تازه در سنین بالاى 50 سالگى تشخیص داده‏مى‏شوند. 75درصد كسانى كه دچار سرطان كولون مى‏شوند، داراى‏عوامل خطر (یعنى عوامل مستعد كننده) شناخته شده نیستند.

این را هم باید دانست كه سرطان كولون، هم در مرد و هم در زن،به‏طور یكسان خطرناك است چه برخى از بانوان چنین تصور مى‏كنندكه مردها به این بیمارى دچار مى‏شوند در صورتى كه چنین نیست.

كسانى كه عوامل خطر مستعد كننده دارند، مانند سابقه وجود چنین‏بیمارانى در خانواده آنان و یا دچار تورم روده هستند و یااستعداد ارثى به این بیمارى دارند باید در سنین جوانى موردمعاینه قرار گیرند چه آنان در معرض خطر بیشترى هستند كه بعداشرح خواهیم داد.
اهمیت معاینه

هركسى اگر بالاى 50 سال به‏طور منظم مورد معاینه قرار گیرد،میزان مرگ از سرطان كولون نصف خواهد شد و جانهاى بسیارى نجات‏خواهند یافت و از زجر و ناراحتیهاى زیاد پیش‏گیرى خواهد شد.

اما متاسفانه مردم به این مطلب عنایت چندانى ندارند.نه تنهااین كه بیماران از این معاینه مى‏ترسند، بلكه خود پزشكان نیزكمتر این معاینه را توصیه مى‏كنند. و در نهایت ترس بیمار است‏كه مانع معاینه مى‏شود.

در حالى كه این ارزش حیاتى دارد و بى‏درد است ولى نوع معاینه‏طورى است كه ممكن است از نظر روانى ناراحت كننده باشد.
نواع معاینه و آزمایش براى سرطان كولون

پنج روش گوناگون براى تشخیص سرطان‏كولون وجود دارد به شرح زیر:

1 - تجسس سالانه خون نهان در مدفوع:

آزمایشى است‏ساده، سریع و كم هزینه.

2 - سیگموئیدوسكوپى (3) هر 5 سال یكبار انجام مى‏گیرد. این معاینه‏در مطب پزشك امكان‏پذیر است و مدت ده دقیقه طول مى‏كشد.

به وسیله یك لوله توخالى انعطاف‏پذیر كه توى آن با یك چراغ‏كوچك روشن مى‏شود، انجام مى‏گیرد. این لوله را از راه مخرج واردمى‏كنند و لوله در خارج بدن به یك دوربین دیجیتال وصل است وبدین وسیله نیمه انتهائى كولون را مورد معاینه قرار مى‏دهند.

3 - تجسس خون نهان سالانه در مدفوع تواءم با سیگموئیدوسكوپى هر5 سال یكبار: به نظر مى‏رسد این آزمایش و معاینه باهم بهتر ازهر نوع تجسس دیگر است كه به تنهائى انجام مى‏گیرد. براى این كه‏اشتباهى رخ ندهد، لازم است 24 ساعت پیش از آزمایش از خوردن‏گوشت قرمز مانند گوشت گاو و گوسفند خوددارى شود چه بقایاى خون‏در گوشت ممكن است آزمایش را اشتباه‏آمیز كند و نیز اگر گل كلم،خیار، سیب‏زمینى، قارچ و نظایر آن خورده شوند، ممكن است درنتیجه آزمایش اثر بگذارد چه این مواد داراى برخى آنزیم‏هاى‏«پراكسیداز» (4) هستند كه باعث اشتباه در نیتجه آزمایش‏مى‏شوند. مكمل‏هاى آهنى، ملین‏ها و ویتامین C به‏طور مثبت‏یا منفى‏باعث اشتباه مى‏شوند.

4 - كولونرسكوپى هر ده سال یكبار انجام مى‏گیرد. این معاینه‏تحت تاثیر ملایم داروهاى خواب‏آور 20 تا 40 دقیقه طول مى‏كشد.

براى این كار لوله قابل انعطاف كه داخل آن با چراغ كوچك روشن‏مى‏شود و در خارج از بدن به دوربین دیجیتال وصل است‏بكار برده‏مى‏شود و بدینوسیله سرتاسر كولون مورد معاینه با دید مستقیم‏قرار مى‏گیرد. این امر به پزشك امكان میدهد كه داخل كولون رادر صفحه نمایش دهنده مشاهده نماید و هر پولیپى كه دیده شود،آن را ببرد و بردارد.

5 - تنقیه مضاعف باریم: این معاینه هر 5 سال یكبار دربیمارستان انجام مى‏گیرد و 30 دقیقه طول مى‏كشد. براى این كارمحلول باریم را كه حاجب اشعه ایكس است، از راه مخرج واردكولون مى‏كنند و پس از وارد كردن چند لیتر هوا عكس‏بردارى‏مى‏نمایند. مزیت هر یك از این 5 نوع آزمایش نسبت‏به همدیگر رایادآورى مى‏كنیم كه شما مى‏توانید یكى را برگزینید.

بهترین نوع معاینه كولونوسكوپى است كه هر ده سال یكبار انجام‏مى‏گیرد چه آن دقیق‏ترین و كامل‏ترین نوع معاینه كولون است كه‏ضمن معاینه، پولیپ‏هاى روده نیز برداشته مى‏شوند. اما این‏معاینه براى همه‏كس مناسب نیست چه برخى از بیماران به ویژه‏بانوان هرگونه معاینه در محدوده مخرج را تهاجمى و بد مى‏دانند.

براى این قبیل افراد شق مناسب آزمایش سالانه خون نهان در مدفوع‏است. (منظور از خون نهان آن است كه این خون با چشم دیده‏نمى‏شود ولى وجود آن در آزمایشگاه معلوم مى‏گردد). وقتى كه‏آزمایش خون نهان مثبت‏بود، این افراد براى كولونوسكوپى موافقت‏مى‏نمایند. برخى افراد مایل نیستند سیگموئیدوسكوپى بشوند چون‏همان‏طورى كه ذكر شد، بدینوسیله فقط نیمه انتهائى كولون دیده‏مى‏شود بنابراین افراد مى‏گویند وقتى كه قرار است چنین معاینه‏اى‏انجام گیرد، بهتر است همه كولون بررسى شود نه نصف آن و حق هم‏این است چه وقتى كه شما مثلا سیب مى‏خورید فقط به یك طرف آن‏نگاه نمى‏كنید، بلكه نصف دیگر را هم مى‏بینید كه سالم باشد.

بهترین كار این است كه در این مورد پزشك و بیمار همكارى لازم‏را مبذول دارند به ویژه این كه باید بیماران این نكته رادریابند كه همه این راههاى یاد شده سودمند و حیات‏بخش هستند.

به طور خلاصه فواید آزمایشها و معاینات پنج‏گانه به شرح زیراست:
درجه سودمندى‏جلوگیرى از مرگ

1 - آزمایش سالانه خون نهان خوب است‏56%

2- سیگموئیدوسكوپى هر 5سال خیلى‏خوب است 40%

3 - آزمایش خون‏نهان سالانه سیگموئیدوسكوپى هر5 سال خیلى خوبست‏67%

4 - تنقیه مضاعف باریم هر 5 سال خیلى خوبست‏69%

5 - كولونوسكوپى بهترین است 74%

پى نوشتها:

1 - Colonoscopy.

2 - Adenomatous Polyps.

3- Siqmoidoscopy.

4 - Peroxidases.

دكتر منصور اشرفى